Bez kategorii

Tego nie warto jeść podczas odchudzania

Aby walka o szczupłą sylwetkę zakończyła się sukcesem, należy zatroszczyć się o to, aby na naszych talerzach pojawiały się właściwe produkty. Wskazać można te, które są kategorycznie zakazane w przypadku diet redukcyjnych. Podpowiadamy z czego należy zrezygnować, jeżeli chcemy chociaż trochę schudnąć.

Dental seal cena – Zdrowe Zęby

Słodycze
Powinniśmy wyeliminować je z naszej diety jako pierwsze, jeśli chcemy w ogóle myśleć o tym, że nasza waga chociaż trochę się zmniejszy. Oczywiście wyeliminowanie ich ze swojego jadłospisu nie jest proste. Wszystko dlatego, że cukier naprawdę uzależnia. Tym, co jest dozwolone , kiedy się odchudzamy jest jedynie gorzka czekolada. Oczywiście nie należy od razu zjadać całej tabliczki. Dwie bądź trzy kostki nie utrudnią jednak odchudzania.

Jedzenie typu fast food
To kolejny wielki wróg walki o szczupłą sylwetkę. Jedzenie typu fast food to przeróżne zapiekanki, pizza, frytki, hot dogi i hamburgery. Zawierają bardzo dużo tłuszczu (w tym bardzo szkodliwe tłuszcze trans) oraz soli, prowadząc do powstania tak zwanej otyłości brzusznej, która jest wyjątkowo groźna dla naszego zdrowia. Jeżeli trudno nam zrezygnować z takiego jedzenia, trzeba przygotować je samodzielnie w domu.

Białe pieczywo oraz makarony
To wielki wróg prawidłowej wagi. Każdy, kto chce pozbyć się nadprogramowych kilogramów powinien zrezygnować z białych grzanek, bułek, chleba, rogalików. Tak samo jest z białym makaronem, który jest po prostu zakazany. Na szczęście aktualnie znajdziemy szereg produktów pełnozbożowych, które podczas walki o szczupłą sylwetkę nie są zabronione. Są one o wiele zdrowsze. Do tego pamiętać należy o brązowym ryżu, makaronach, kaszy gryczanej, jaglanej i jęczmiennej.
Smażone potrawy
Dieta nie musi rzecz jasna oznaczać rezygnacji z posiłków mięsnych. Na diecie także można jeść mięso, które dostarcza największych ilości pełnowartościowego białka oraz zapobiegającego anemii żelaza. Należy jednak pamiętać, aby nieco inaczej je przyrządzać. Smażenie raczej odpada. Znacznie lepiej jest piec, grillować i gotować na parze. UWAGA: zamiast tak lubianej czerwonej wieprzowiny, która u nas wybierana jest najczęściej, warto stawiać na drób oraz wołowinę pamiętając jednocześnie o rybach.

Dodaj komentarz